nav-left cat-right

Czy tych włosków nie jest za dużo?

Takie wątpliwości nachodzą zazwyczaj dojrzewające kobiety, zwłaszcza brunetki. Niektóre z nich mają nawet widoczny delikatny wąsik, delikatne włoski na brzuchu czy na karku i nie jest to spowodowane niczym niepokojącym. Taka po prostu ich uroda.

Azjatki czy hinduski często mają dość wyraźne owłosienie, które u wielu europejek mogło by być niepokojącym sygnałem. Nienaturalne jest pojawienie się u kobiet dość widocznych, „męskich” włosów na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu czy plecach. W miejscach typowych dla mężczyzn. Zastanów się, czy nadmiernemu owłosieniu towarzyszą także inne niepokojące objawy, jak np. szybkie przybieranie na wadze, zaburzenia miesiączkowania. Nie wpadajmy od razu w panikę, ale pamiętajmy, że nadmierne owłosienie może mieć związek np. z chorobą tarczycy albo zespołem policystycznych jajników.

Jeśli czujesz się zaniepokojona, warto po prostu zgłosić się do lekarza ginekologa czy endokrynologa, który jeśli uzna, że owłosienie jest zbyt obfite, bądź są ku temu inne powody, zleci odpowiednie badania.
Jeżeli nadmierne owłosienie(hirsutyzm) nie jest spowodowane chorobą, lekarz może polecić stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, po których owłosienie powinno się znacznie zmniejszyć.

Podziel się z innymi :)
Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on Twitter0Share on TumblrEmail this to someone

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.