Ostateczny przewodnik po witaminie C w pielęgnacji skóry

Istnieje kilka podstawowych składników do pielęgnacji skóry, o których każdy powinien wiedzieć, a jednym z nich jest sprawdzony i przetestowany składnik aktywny - witamina C! Nie tylko pomaga ona chronić skórę przed uszkodzeniami, ale także poprawia jej wygląd. Jeśli jeszcze nie ma jej w Twojej szafce łazienkowej, to po przeczytaniu tego tekstu może się w niej znaleźć...

Czym jest witamina C?

Jest w naszym pożywieniu (pomarańcze, cytryny, papryka i brokuły, by wymienić tylko kilka przykładów), jest w naszej apteczce (nawet jeśli nie masz tabletek z witaminą C, prawdopodobnie jest w Twoich multiwitaminach i Barocca), a teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jest w naszej pielęgnacji skóry! Tak, witamina C jest jednym z najbardziej znanych składników w świecie pielęgnacji skóry. Dzieje się tak dlatego, że stosowanie jej na skórę ma tak wiele fantastycznych właściwości!

Prawdopodobnie spotkasz się z kilkoma różnymi odmianami witaminy C, co może być nieco mylące. Na przykład, być może słyszałaś termin kwas L-askorbinowy (lub kwas askorbinowy). Jest to witamina C w swojej najczystszej postaci. Następnie, istnieje ładunek pochodnych witaminy C, i to jest to, gdzie robi się mylące! Sodium Ascorbyl Phosphate, ktoś? A może Magnesium Ascorbyl Phosphate, Ascorbyl Tetra-Isopalmitate, Ascorbyl Palmitate lub Ascorbyl Glucoside? OSZOŁOMIENIE UMYSŁÓW! Można je znaleźć w serum, kremach i nie tylko! Wrócę do tego bardziej szczegółowo za jakiś czas.

Dlaczego powinnaś włączyć witaminę C do swojej rutynowej pielęgnacji skóry?

Ok, oto dobry kawałek... Witamina C jest absolutnie niewiarygodna, jeśli chodzi o robienie kilku rzeczy dla skóry. Po pierwsze, jest ona niesamowitym przeciwutleniaczem, działającym jak bariera chroniąca skórę przed wolnymi rodnikami (mikroskopijnymi kulami niszczącymi, które sieją spustoszenie w skórze!) w ciągu dnia i pomagającym jej odzyskać siły po dniu pełnym szkodliwych czynników środowiskowych w nocy.

Kolejną kluczową zaletą witaminy C jest to, że rozjaśnia, więc jeśli Twoja skóra jest nieco poszarzała, ten składnik może być tym, który jej zaradzi. Wspaniale pobudza również produkcję kolagenu i elastyny, a co za tym idzie, pomaga zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. A ja jestem za wszystkim, co może to zrobić!

Kolejną zaletą witaminy C w pielęgnacji skóry jest fakt, że wyrównuje ona koloryt skóry i zmniejsza oznaki przebarwień oraz poprawia strukturę skóry. Jeśli więc jest to coś, co Ci przeszkadza lub sprawia, że czujesz się niepewnie, być może warto dodać ją do swoich zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaki rodzaj witaminy C jest najlepszy?

To zależy od tego, co masz na myśli mówiąc najlepsza! Podobnie jak w przypadku wszystkich aktywnych składników pielęgnacyjnych, powodem, dla którego nazywa się je aktywnymi jest fakt, że faktycznie stymulują one zmiany komórkowe w skórze. Tempo, w jakim stymulują te zmiany, zależy od ich mocy i procentowej zawartości składnika aktywnego w produkcie. Podczas gdy składniki aktywne o wyższej zawartości procentowej i silniejszym działaniu NAPRAWDĘ działają na skórę, minusem tego rozwiązania jest większa liczba potencjalnych niepożądanych skutków ubocznych.

Tak więc, podczas gdy wysokoprocentowe serum z witaminą C może zwalczać matowość, przebarwienia, napięcie skóry i jej jędrność, możesz doświadczyć niezbyt przyjemnych efektów, takich jak podrażnienia i swędzenie.

Prawdopodobnie zauważyłaś, że witamina C jest różnie nazywana w różnych produktach. Jest to dość mylące, prawda? Oznacza to, że nie ma "jednego rozmiaru dla wszystkich" podejścia do formuł witaminy C. Najlepszy produkt dla Twojego najlepszego przyjaciela może nie być najlepszym produktem dla Ciebie.

Pozwól mi wyjaśnić...

Kwas L-askorbinowy (LAA) - "prawdziwa" witamina C - jest formą biologicznie dostępną, tą, którą Twój organizm może wykorzystać bez żadnego zamieszania, ALE jest to agresywna, niestabilna bestia! Nie lubi być wystawiany na działanie różnych temperatur, promieniowania UV, powietrza i innych czynników środowiskowych. Jest dość wymagający w utrzymaniu!

Z tego powodu jest trudny w recepturze, co oznacza, że często jest dość drogi. Zasadniczo usuwa on wolne rodniki i chcesz, aby robił to, gdy jest już na skórze, a nie gdy leży na półce w łazience, ponieważ gdy się utleni, jest nieskuteczny.

Tak więc, choć jest to produkt skuteczny klinicznie, jest też trochę pielęgnacyjną diwą!

Z drugiej strony, pochodne witaminy C są bardziej stabilne i działają dłużej, co sprawia, że są chętnie wybierane przez wiele firm zajmujących się pielęgnacją skóry. Minusem jest to, że kiedy stosujemy pochodne witaminy C, nasza skóra musi najpierw wykonać pewną pracę, przekształcając je w kwas askorbinowy. Od momentu nałożenia produktu do jego zadziałania jest jeszcze jeden etap, dlatego też pochodne są często łagodniejsze i wolniejsze w działaniu. Z tego względu pochodne są świetnym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej i reaktywnej skórze. Jeżeli poszukujesz łagodniejszej formy witaminy C, szukaj produktów zawierających:

-fosforan askorbylu sodu (SAP)

fosforan askorbylu magnezu (MAP) - fosforan askorbylu sodu (SAP)

Tetra-Izopalmitynian askorbylu (VC-IP)

Palmitynian askorbylu (AA-PAL)

Glukozyd askorbylu (AA-2G)

Czy procentowa zawartość witaminy C w produkcie jest ważna?

Tak. Tylko dlatego, że produkt mówi, że ma witaminę C i pachnie jak pomarańcze, nie oznacza, że ma właściwy rodzaj witaminy C, w skutecznych ilościach!

Skuteczność kwasu L-askorbinowego wzrasta wraz ze wzrostem jego zawartości procentowej - aż do 20%. Podobnie jest prawdopodobnie z pochodnymi witaminy C. Zaleca się stopniowe zwiększanie zawartości procentowej witaminy C, dając Twojej skórze szansę na dostosowanie się do nowych warunków w komfortowym dla niej tempie.

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania witaminy C w produktach do pielęgnacji skóry?

Witamina C w produktach do pielęgnacji skóry została dobrze przebadana i może być bezpiecznie stosowana codziennie, wraz z innymi produktami przeciwstarzeniowymi, takimi jak retinoidy, SPF i kwasy.

Niewielkie reakcje niepożądane w przypadku produktów o szczególnie silnym działaniu to podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie i uczucie mrowienia po nałożeniu na skórę.

Ważne jest, aby przy wprowadzaniu nowych produktów słuchać swojej skóry. Stosowanie preparatu co drugi lub trzeci dzień, a następnie codziennie, jest często dobrym sposobem na łagodne wprowadzenie nowych produktów z witaminą C do swojej pielęgnacji.

Kiedy powinnam stosować witaminę C?

Hmmm rano czy wieczorem? Cóż, wciąż trwa debata na ten temat. Niektórzy twierdzą, że powinnaś stosować witaminę C rano, wraz z Twoim wiernym SPF, aby pomóc chronić barierę ochronną skóry przed nadchodzącym dniem. Jest mnóstwo rzeczy, które nasza skóra musi codziennie odpierać (słońce, promienie UV, zanieczyszczenia...) i mówi się, że witamina C świetnie się do tego nadaje. Dla innych jednak, witamina C jest podstawą wieczornej pielęgnacji skóry. Mówi się, że to świetny sposób, aby pomóc skórze naprawić się po ciężkim dniu. Istnieje jednak trzecia grupa, która twierdzi, że jeśli stosujesz niski procent witaminy C, możesz ją stosować w trakcie rutynowej pielęgnacji rano, natomiast jeśli stosujesz wyższy procent, lepiej dodać ją do rutynowej pielęgnacji przed południem.

Powiązane artykuły

Zabiegi na twarz i ciało

Zabiegi laserem medycznym. Usuwanie blizn, leczenie trądziku, modelowanie twarzy, usuwanie przebarwień i tatuaży, Karboksyterapia, redukcja tkanki tłuszczowej....

Laser CO2 10600

Zastosowanie lasera CO2 to między innymi włókniaki, ziarniaki naczyniowe, odmładzanie skóry, wirusowe brodawki, znamiona barwnikowe, nowotwory skóry....

Powiększanie ust

Zabieg powiększania ust poleca się osobom, które dostrzegają problem małych ust, chcą zmienić ich kształ czy też nadać im sprężystość. Ponadto zabieg ten to dobre rozwiązanie w przypadku zmarszczek powstałych na skutek....

Mezoterapia

Wskazania to stosowania mezoterapii to występowania cellulitu, rozstępów czy przebarwień. Zabieg jest również stosowany przeciwko zwiotczeniom skóry, zmarszczkom, wypadaniu włosów....

Kontakt z Celinemed

Kontakt: kontakt@celinemed.pl